جستجو پیشرفته محصولات

بازار فارکس چیست؟

فارکس Forex اصطلاحی است لاتین بر گرفته از دو کلمه Foreign Exchange که به معنی تبادل ارزهای خارجی  که ما در این مقاله به زبان ساده توضیح خواهیم داد.

فارکس ، بازار تبادل ارز خارجی است. به عبارت دیگر، بازار فارکس یک نوع بازار مالی بوده که در آن سرمایه گذاران اقدام به مبادله ارز های خارجی و کسب سود از این ناحیه می کنند . فعالیت این نوع بازار به صورت غیر متمرکز بوده و مکان مشخصی برای آن وجود ندارد ، سرمایه گذاران با استفاده از کارگزاران و از طریق پلتفرم هایی که آنها در اختیارشان قرار می دهند به این بازار وصل شده و به انجام فعالیت های سرمایه گذاری خود می پردازند .

 

بازار فارکس بعد از بازارهای سرمایه جهانی به وجود آمد و هدف آن وصل کردن بازار ارز های بین المللی به یکدیگر و ایجاد سود برای افراد و سرمایه گذاران در این بازار می باشد . این بازار دارای ویژگی هایی می باشد که آن را از سایر بازار های مالی جدا کرده است که از جمله آن می توان به غیر متمرکز بودن و نبودن مکانی مشخص برای آن اشاره کرد .

در بازار تبادل ارز جهانی تمامی بانک ها (اعم از تجاری و مرکزی و سرمایه گذاری)، مؤسسات مالی بزرگ، شرکت های چند ملیتی، تاجران، شرکت های بیمه، شرکت های صادرات و واردات، صندوقهای بازنشستگی، سفته بازها و اشخاص حقیقی، ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و … را معامله می کنند.

سرمایه گذاران در بازار فارکس با استفاده از کارگزاران و پلتفرم هایی( مجموعه ای از سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل)  که آنها در اختیارشان قرار می دهند و به عنوان واسطه بین آنها و بانک ها(اعم از تجاری و مرکزی و سرمایه گذاری)، مؤسسات مالی بزرگ، شرکت های چند ملیتی، تاجران، شرکت های بیمه، شرکت های صادرات و واردات، صندوقهای بازنشستگی، سفته بازها و اشخاص حقیقی، ارزهای مختلفی همچون دلار آمریکا، یورو، پوند، ین و … را  در این بازار عمل می کنند، اقدام به سرمایه گذاری و کسب سود می کنند .

اما وجود ریسک بالایی که در این بازار وجود دارد و همچنین ناشناس بودن آن برای خیلی از افراد سبب شده تا خیلی از سرمایه گذاران نسبت به فعالیت در این بازار بی میل باشند . از طرف دیگر به دلیل وجود سود های قابل توجه در این بازار و ویژگی های خاص آن سبب شده تا افراد زیادی در تلاش برای آشنا شدن با این بازار و نحوه فعالیت در آن شوند .

برای شروع صحبت در مورد بازارهای دیجیتال و در حالت عمومی بازارهای مرتبط با مبادلات ارزی و پولی باید در وهله ی اول به میزان نفوذ آن در میان عموم مردم و شناخته شدن آن برای اعتماد آنها بحث کرد. در این روزهایی که فضای اقتصادی کشور در دوسال گذشته تمرکز عجیبی بر بازارهای بورس محور و سرمایه گذاری های این چنینی چه در داخل و چه در خارج از آن متمرکز شده است، معرفی فارکس و اصول مبادلاتی آن قیمت و ارزش فراوانی پیدا می کند.

افراد به طور طبیعی به دنبال سرمایه گذاری های امن و کم ریسک هستند و غافل از اینکه زمینه ارزهای دیجیتال، بورس و حتی بازارهای مالی چون فارکس بدون آموزش های لازم و همچنین شناخت ماهیت پرسود و پرریسک آنها، برای ورود اصلا مناسب آنها نخواهد بود. برخی موانع قانونی و همچنین استفتائات مذهبی نیز در میزان استقبال علاقه مندان موثر بوده است. در کنار تمامی این عوامل، توجه به شرایط اقتصادی کشور و حتی جهان که درگیر بیماری همه گیر کرونا شده است، لزوم استفاده از فرصت بزرگ این مارکت شناخته در جهان را بیش از پیش برجسته کرده است.

در ادامه به میزان لزوم، از جوانب مختلف مربوط به بازار فارکس خواهیم گفت و مبانی و اصول بهره گیری از آن برای پولسازی بهره خواهیم گرفت. با ما در این گفتار سودمند همراه باشید.

اما منظور ما از مبادله چیست ؟

در بازار سهام ، شما با خریدن یک سهم به نوعی صاحب بخشی از دارایی های آن شرکت شده اید . اما در بازار فارکس سازوکار کمی فرق می‌کند . در بازار فارکس شما به جای سهام ، جفت ارز معامله می‌کنید و تملکی بر دارایی خاصی پیدا نمی‌کنید . بلکه از نوسانات قیمتی آن جفت ارز سود می‌کنید .

می‌خواهیم با یک مثال این موضوع را روشن کنیم .

فرض کنید ما در جفت ارز EURUSD یک موقعیت خرید باز کرده ایم . قیمت این جفت ارز برای خرید به صورت یک ضریب در پایین نشان داده شده است.

(EURUSD : 0.76623 (sell price

Spread : 26

به رقم چهارم بعد از اعشار پیپ گویند و عدد پنجم بعد از اعشار را پوینت (Point) گویند .

ضریبی که در کنار جفت ارز می‌بینید ، نسبت ارزش یورو EUR به ارزش دلار آمریکا USD است .

اسپرد به معنای اخلاف قیمت خرید و فروش می‌باشد که در این مثال مقدار آن 26 پوینت است .

زمانی که شما اقدام به ایجاد موقعیت خرید در این جفت ارز می‌کنید ، به اندازه 26 پوینت در ضرر هستید و در صورتی که قیمت به 0.76649 برسد تازه سر به سر شده اید (کمیسیون معامله در این مثال حساب نشد).

همانطور که پیداست اگر ضریب گفته شده افزایش پیدا کند شما سود می‌کنید و اگر کاهش پیدا کند ضرر کرده اید .

همچنین اگر فکر می‌کنید که این ضریب قرار است کاهش پیدا کند می‌توانید یک موقعیت فروش باز کنید .

نکته : برای باز کردن موقعیت فروش نیاز نیست که موقعیت خرید داشته باشید . در اصل بازار فارکس یک بازار دو طرفه است . یعنی شما هم می‌توانید از بالا رفتن قیمت سود کنید و هم از پایین آمدن آن . در مقاله ای جدا گانه به صورت مفصل در ارتباط با انجام معامله ، انواع مختلف حساب ها و نکات مهم آن صحبت خواهیم کرد . در این مقاله قصد ما ایجاد یک آشنایی کلی با سازوکار این بازار است .

مفهوم بازار تبادل خارجی و فارکس چیست؟

فارکس یا همان بازار مبادلات خارجی به عنوان یک بازار نامتمرکز یا همان فرابورس، شبکه ای از خریداران و فروشندگان تعریف می شود که ارز معینی بین هریک از انها با قیمت توافق شده را مبادله می کند. این موضوع به این معناست که شرکت ها، سازمان ها و حتی بانک های مرکزی کشورها، یک ارز (مانند دلار، یورو، پوند، ین و غیره) را به نوع دیگری از آن تبدیل کرده و نرخ تبدیل ارز را با یک نرخ توافقی دریافت می کنند.

ارزهای بکارگرفته شده در این بستر معاملاتی اغلب مربوط به اعضای گروه ده اقتصادی هستند که بزرگترین اقتصادهای دنیا (آمریکا، کشورهای یورو، بریتانیا، کانادا، استرالیا و ژاپن) را تشکیل می دهند. در مورد معاملات بازار فارکس باید به این مثال اشاره کرد که اگر شما تا بحال به سفر خارجی رفته باشید، احتمال زیاد یک معامله فارکسی را انجام داده اید.

میزان ارز مبادله شده روزانه در این بستر می تواند بر شاخص های مختلفی اثرگذار باشد. به طور مثال این موضوع در مورد بی ثباتی و یا ثبات قیمت خود این ارزهای مبادله شده نیز شدیدا موثر خواهد بود. این نوسانات شدید به دلیل حجم بالای این بازار منشا سود و البته ضرر بسیاری می تواند باشد که منبع درآمدی تمامی مشارکت کنندگان در این فرآیند نیز خواهد بود. شایان ذکر است که بازار فارکس در رده بندی بازارهای جهان از بابت میزان حجم معاملات روزانه در رده دوم قرار دارد. رتبه اول این رده بندی متعلق به بازار اوراق قرضه است.

در دسته بندی انواع بازارهای مالی نیز بازار فارکس در دسته بازارهای جدید و مشتقه قرار می گیرد. این بازارهای نوظهوربا الگو از بازارهای سنتی مانند بورس و اوراق قرضه پدید آمده اند و انواع دیگری مانند CFD ها و بازارهای آتی را نیز شامل می شود.

با آغاز تحولات عظیم در علوم کامپیوتری در اوایل دهه 90 میلادی، بازارهای آتی و بازار فارکس پا به عرصه وجود گذاشتند. سیستم های معاملاتی اولیه ی بانک ها ساخته شدند و به مشتریان خود امکان تجارت های کوچک را می دادند. این موضوع، مفهوم کوچکی نبود. اینکه تا دیروز، فقط بزرگان تجارت دنیا و تنها با حجم بالای پولی امکان معاملات ارزی را داشتند اما اکنون با ورود سیستم های معاملاتی فارکس این امکان برای ارقام کوچکتر و نیازهای ساده تر نیز فراهم شده بود. روند معاملات همان روند فعلی و رایج است. انتخاب واسط معاملاتی، و افتتاح حساب کاربری، واریز پول و نهایتا آغاز تجارت.

بازار فارکس همواره در حال توسعه ی زمینه های اقتصادی برای دادوستد گسترده پول است. اینکه موانع انتقال و بده و بستان های معمول علیرغم تفاوت های ارزی مهیا شود. به طور مثال ایالات متحده علیرغم درآمد دلاری به عنوان ارز رایج خود، قابلیت خرید و فروش از کشورهای عضو یورو را داشته باشد. این موضوع اهمیت ویژه ی فارکس را در مبادلات مالی جهان مشخص می کند. اینکه چه حجمی پولی از مبادلات در آن جریان دارد و اینکه چه گستره ی جغرافیایی درگیر آن است.

الزام دیگری که به نسبت نوع تجارت فارکس باید در آن نهادینه شود این است که در تمام زمان ها قابل دسترس باشد و بدون محدودیت به فعالیت بپردازد. حال شما می توانید محاسبه کنید که شرکای بزرگ و خرد این مجموعه ی عظیم، چه سودها و البته زیان هایی را می توانند از کنار این مبادلات کسب کنند. رقمی شگفت انگیز که می تواند هر تاجری را وسوسه کند.

سابقه مبادله و تبدیل پول

از ابتدای پیدایش مبادله مالی بین افراد، تبدیل کالا رایج ترین نوع آن بود که به دلیل مغایرت ارزش کالاها و همچنین عدم ارزش گذاری دقیق، همواره سبب اختلافات و حق خوری های بسیاری بود. پیدایش مفهوم فلزات گرانبهایی همچون طلا و ضرب سکه برای تعیین ارزش معینی از مبادله گام بعدی در آن بود. و سپس پول کاغذی پدید آمد تا مبنای مبادلات افراد در تجارت باشد. پول، مفهوم رواج یافته از بانک های بریتانیا بود و در اوایل پیدایش آن با پشتوانه ی طلای ضرب کننده آن ارزش پیدا می کرد و همواره سه ابزار مهم را در ارتباطات مالی افراد ایفا کرده است.

اول به عنوان مبنای ارزش بوده و در مقابل ارزش خاصی از یک کالا برابری کرده است. دوم برای مبادله استفاده شده و ارزش بالاتر نوعی از آن به سبب پشتوانه های قدرتمندی بوده که اقدام به تولید آن نموده است. نهایتا به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش بهره برداری شده است و هر موجودیتی که به دنبال ارزش مالی و اقتصادی باشد، باید حجم بالاتری از آن را داشته باشد.

پس از پیدایش اسکناس تا وقوع جنگ جهانی اول، تکانه های زیادی این مفهوم را حرکت نداد. اما وقوع جنگ، بحران های مالی و قحطی های صورت گرفته، سبب شد که کشورهای مختلف تمایل به تعیین ارزش از سیستم عرضه و تقاضای معمول کنند. آنها ارزهای رایج خود را نه بواسطه پشتوانه ی بانک ها، که به واسطه ی اقبال مردم  برای خرید و فروش ارزش گذاری کردند و بانک ها مایل بودند که هرگاه افراد نیاز به پول ارزشمندتری باشند، در قبال دریافت “نرخ تبادل” آن را معاوضه کنند.

“نرخ تبادل” همواره از دو قالب ثبت پیروی نموده و آنها این است که یا به نسبت عرضه و تقاضا مشخص می شود و حالت شناوری دارد و یا اینکه از نرخ ثابت معین شده از سوی دولت پیروی می کند. نرخ تبادل شناور مبنای بازارهای مالی امروزی است و امکان تغییر آن همگام با تغییرات اقتصادی دنیا فراهم می شود و احتمال فساد دولت ها در بهره گیری از نوسانات بازار نیز کاهش پیدا می کند.

خرید و فروش کالاها بین کشورهای مختلف، مبادله خدمات، مسافرت های تجاری و اقتصادی و تفریحی و تماما این موضوعات محل ورود بازارهای مالی مانند فارکس برای تبدیل ارزهای مختلف است.

مشخصات بازار فارکس

بازار فارکس در کنار تمامی مارکت های بزرگ دنیا، از ارزش و ویژگی های منصربفردی برخورد است. این ویژگی ها مبنای خاصی را در اختیار کاربران و مشتریان آن قرار می دهد تا علاوه بر بهره برداری از وسعت عظیم داده ها و اطلاعات جریان داشته در آن بتوانند قابلیت های گاها عجیبی را هم در فرآیند تجارت خود همراه داشته باشند. از مشخصات بازار فارکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بزرگترین بازار مالی جهان
 2. معاملات بیست و چهار ساعته در روزهای کاری
 3. بدون کمیسیون و هزینه اضافی
 4. بالاترین میزان نقدینگی
 5. امکان ارتباط با بازارهای بورس دنیا
 6. تراکنش های فوری و بدون معطلی
 7. قابلیت های تنظیمات وسیع برای خرید و فروش های کوچکتر

از تفاوت های بازار فارکس در مقابل بازارهای بورس میتوان به عدم تمرکز و عدم قیمت گذاری انحصاری اشاره کرد. این موضوع بدین معناست که خریدار و فروشنده علیرغم بازارهای بورس می تواند در لحظه ی واحد چندین قیمت را برای ارزهای مورد نظر دریافت کند و استراتژی مدنظر خود را در آن راستا پیاده نماید. برای مثال می توان به این نکته اشاره کرد که افراد برای خرید آیفون باید به فروشگاه های انحصاری اپل مراجعه کرده و با قیمت انحصاری آن اقدام به خرید نمایند.

حال فرض کنید که این انحصار شکسته می شد و می توانستیم از فروشگاه های مختلف خریداری کنیم که در این صورت از رقابت بین خریداران و فروشندگان نهایت استفاده را برده و به قیمت های پایین تر نیز قابلیت خرید داشتیم. ویژگی بسیار برجسته ی فارکس دقیقا در این موضوع نهفته است و معامله گران می توانند با نقدینگی بهتر، قیمت مناسب تری از خرید را دریافت نمایند.

زمان مبادلات در فارکس

دسترسی بازار به عنوان مهمترین شاخص مبادلاتی خصوصا در حجم های بالا و برای شرکت ها و سازمان های کلان محسوب می شود. این دسترسی به سیستم برای افراد در مناطق مختلف جغرافیایی فراهم است. در بازار فارکس ، با توجه به گستردگی موضوع و تنوع اقلیمی مشتریان این موضوع حساستر و قابل درک تر است. بنابراین، این بازار در طی بیست و چهار ساعت روز و البته پنج روز در هفته (روزهای کاری دوشنبه تا جمعه) فعال است.

تنها بازاری در جهان که در هفت روز هفته باز است ، بازار ارز دیجیتال می باشد. بازار فارکس از سیدنی شروع شده و بعد نوبت توکیو می باشد. و بعد بازار لندن شروع شده و شامل نوسانات بسیار زیادی خواهد شد. و در نهایت بازار با معاملات نیویورک خاتمه می یابد.

فعالیت اصلی بازار با شروع فعالیت مرکز نیوزیلند که اولین مرکز مالی غرب بوده آغاز می شود. این مبادلات مرکزیت خاصی ندارد و در قالب شبکه های ارتباط الکترونیکی بین مراکز مختلف جهان در جریان است. در صورت توقف فعالیت برخی مراکز، سایر مراکز به اولویت آن را پوشش داده و مانع قطع ارتباط می شوند. این موضوع در مورد مراکز مختلف در ساعات متفاوت نیز صادق است. بدین معنا که اگر در منطقه ی ساعتی شما فارکس درحال سرویس نباشد میتوانید به مناطق سرویس دهنده وصل شده و قادر به انجام معامله شوید.

فارکس در تمام سطح  دنیا اقدام به ایجاد مراکزی جهت پیگیری و مدیریت امور مشتریان خود کرده است که از آنها میتوان به هنگ کنگ، سنگاپور، پاریس، نیویورک و سایر مناطق اشاره کرد که اغلب از قطب های تجارت جهانی هستند.

 بازارهای آتی

در سالهای پس از ایجاد بازارهای سهام ، افراد بسیاری در کشورهای پیشرو، به سمت سرمایه گذاری در این بازارها حرکت کردند. چرخش اهرم کسب و کارهای بزرگ در کنار ورود سرمایه داران غول برای شراکت در کسب و کار آنها، رونق بی نظیری به بازارهای مالی آنها داد. حتی سرمایه گذاران خرد نیز قابلیت مشارکت در این فرآیند را داشتند.

آنچه که همواره مورد جدال و بحث در میان سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار بوده، قیمت تمام شده در روزهای آتی است. فاکتورهای بسیاری در این موضوع دخیل بودند و البته هستند. از عوامل طبیعی و انسانی مانند کرونا و جنگ های منطقه ای گرفته تا حتی اقبال مردم در خرید نوع خاصی از ارز که اینها همواره قابلیت تعیین نرخ آینده را پرچالش می کنند.

چه بسیار محصولاتی که یک شبه آماج بلایای طبیعی شده اند و زحمات سازندگانش را به باد داده اند. چه کالاهایی که در طی فرآیند ساخت تا ورود به بازار، از اوج محبوبیت برای مخاطب به حضیض کشانده شدند. بشکه های نفتی که با شلیک یه گلوله در خاورمیانه به بالاترین قیمت ها فروخته می شوند و سایر موارد که اثبات می کند، پیش بینی آینده در قالب بازارهای آتی به چه میزان میتواند در موفقیت کسب و کارها موثر باشد.

بازارهای آتی و قراردادهای آینده این مشکلات را به حداقل رسانده اند. در این بازارها، تمام قراردادها و مفاد آن را با قیمت های روز یا حتی روزهای آتی منعقد کرده و مقید به پایبندی در اجرای آن می شدند. این قید و بندها در اوایل اجرای قراردادهای آتی اغلب دچار کلاهبرداری می شدند. تعیین دقیق مفاد این قراردادها و ردوبدل شدن مقادیری از فی معامله در حین انعقاد آن، آنها را در مقابل خطرات بعدی ایمن کرد.

بازارهای آتی، با افت قیمت کالاها و ارزهای مورد معامله، سود بیشتری را نصیب معامله گران می کنند و قابلیت تسویه زودتر از موعد را فراهم می کند. هیچ محدودیتی در میزان و تعداد معاملات آتی وجود ندارد. و مهمترین ویژگی قراردادهای آتی، شناوربودن زمان تسویه بدهی است که قابلیت مانور بسیاری را برای تجار فراهم میکند.

در سالهای اخیر غالب قراردادهای آتی در بازار فارکس قابلیت معامله دارند.

کتاب های مرتبط با فارکس

یادگیری مفاهیم مربوط به فارکس، به دلیل گستره وسیعی از سرفصل های موجود و همچنین ارتباط تنگاتنگ آن با سرمایه ی شخص، بسیار حیاتی و مهم تلقی می شود. از بهترین روش های آغاز یادگیری در حوزه فارکس استفاده از کتب برتر در این زمینه است. این مفاهیم آموزشی فارکس را در کتب متعددی میتوان به صورت تئوری آموزش دید. این کتب توسط نویسندگان سرشناس برای شروع ترید و آموزش مبانی تالیف شده اند و سایر موارد نیز در کتب متعدد بعدی گنجانده شده است. در ادامه با معرفی چند کتاب مهم و برتر سعی در آشنا نمودن مخاطب با روند مطالعه ی فارکس خواهیم کرد.

کتاب تجربه های یک کاربر سهام (Reminiscences of a Stock Operator)

در صورتی که یک کتاب برتر قابل معرفی در زمینه فارکس وجود داشته باشد، قطعا باید به این کتاب اشاره کنیم. “جسی لیمور” موفق ترین بازرگان همه ی تاریخ، در این کتاب به طور کامل مورد بررسی قرارگرفته و زندگینامه ی او مبنای حرکت تریدرهای دید می باشد. در جایی از کتاب اشاره می کند که آقای لیمور در حالی که فقط چهارده سال سن داشت تنها با پنج دلار معاملات خود را در زمینه ی سهام استارت زد. از جنبه های بسیار مهم این کتاب این است که قابلیت های بی نظیر این شخص در زمینه کاری خود دقیقا مصادف با دوره ای بود که هیچ سابقه ای از تحلیلات تکنیکال و فنی در میان نبود. این کتاب جذاب را حتما مطالعه کنید.

کتاب ترید در ناحیه (Trading in the Zone)

نویسنده ی این کتاب فاخر، مارک داگلاس است. باز هم نگرش روحی و روانی تریدرها را مورد بررسی قرار می دهد. او معتقد است با کنترل عواطف و برخی احساسات مخرب می توان نتایج بهتری را کسب کرد. او با مطالعه ی دقیق که بر روی معامله گران فارکس انجام داده است، چند آیتم مشترک موفقیت را کشف کرده و به مخاطب معرفی می کند.

کتاب تریدر منضبط (The Disciplined Trader)

کتاب دیگری از داگلاس که تاکید بر داشتن انضباط در تریدرها دارد. جمله مشهور او در این کتاب این است که معامله گر بدون نظم اگر هم موفق شود قطعا مقطعی و دوره ای است و تداوم نخواهد داشت.

کتاب قوی سیاه:تأثیر بسیار غیرممکن ( The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable )

این کتاب در گام اول مقابله ای با قوهای سیاه زندگی تان است. تمامی موانع موفقیت شما که باید خود را از وجود آنها محافظت کنید. در گام بعدی استفاده از روش های نوین برای قیمت گذاری و نسخ روش های قبلی است که مورد بررسی قرار می گیرد که در یک مثال واقعی، در دهه 1980 طی سقوط سهم یک شرکت، سود عجیبی را برای یک بانک نصیب کرد. جالب اینجاست که این بانک این روش را صرفا برای سرگرمی بکار گرفته بود ولی نتایج شگفت انگیزی را برایش بهمراه داشت.

کتاب کوچک سرمایه گذاری رفتارمحور: چگونه بدترین دشمن خود نباشید (to The Little Book of Behavioral Investing: How Not to be Your Own Worst Enemy )

اینکه افراد زیادی هستند که با ورود به این حوزه برای کسب پول بیشتر، شکست های بزرگی را متحمل شدند و اهدافشان را بدون کسب حصول نتیجه ی قابل قبول ترک کرده اند. این کتاب حوزه ی روانشناسی جمعیت را مورد توجه قرار می دهد و اینکه چگونه افراد مشابه هم اشتباه می کنند و تصمیمات غلط اخذ می کنند. روش های بسیار کاربردی برای شناخت شخص و محافظت از آسیب های احتمالی ارائه شده و رنج های شکست تحلیل می شود تا در زمان وقوع هضم آنها راحت تر باشد.

بروکر فارکس چیست؟ بهترین بروکر های جهان

روزانه بیش از چهار تریلیون دلار حجم معاملات ارزش صورت گرفته در بستر کارگزاری های فارکس است. این رقم از تمام بازارهای مالی دنیا بزرگتر است و این قدرت این حوزه را به رخ تمام مارکت های جهان میکشد. با تحقیقات گسترده ای که در جهان و در زمینه های مالی انجام شده است میتوان به طور کلی این چنین گفت که با توجه نوسانات اخیر بازارهای مالی و کارشناسی های بی طرفانه، لیست زیر قابلیت اعتماد فراوانی را دارد.

– CMC Markets : بهترین کارگزاری کل دنیا در فارکس و بهترین گزینه پیشنهادی. در سال 1989 در بریتانیا تاسیس شد و فارکس کاران آمریکایی را به رسمیت نمیشناسد. برای انواع معامله گران قابلیت ترید دارد و در سال 2020 بهترین بروکر فارکس معرفی شد.

– London Capital Group : بهترین کارگزاری برای شروع کار و مبتدیان. بازهم ایالات متحده را ریجکت می کند. یک برنامه و پلتفرم کاربردی بر روی موبایل است که دسترسی گسترده به بازارهای آتی و سی اف دی را فراهم می کند.

– Saxo Capital Markets : بهترین کارگزاری برای افراد حرفه ای و پیشرفته. در سال 1992 در دانمارک تاسیس شد. از اولین سیستم های تجارت آنلاین در جهان بوده و در انگلستان نیز شعبه دارد. این مورد هم مشتریان آمریکایی را نمی پذیرد.

– XTB : بهترین کارگزاری فارکس برای مقادیر معاملاتی کوچک. در سال 2002 به عنوان اولین کارگزار در لهستان پا به عرصه گذاشت و در سال 2004 به یک ایکس-ترید تبدیل شد.

– IG : بهترین کارگزاری در ایالات متحده. در سال 1974 به عنوان اولین شرکت شرط بندی گسترده در جهان تاسیس شد. این شرکت فارکس ایالات متحده را می پذیرد.

– Pepperstone : بهترین کارگزاری برای تجربه ی یک معامله تجاری خوب. یک پرتال رقابتی و کاملا برجسته، در استرالیاو ناظر بر بازارهای شاخص سهام، فلزات، کالاها و ارزهای رمزنگاری شده  است.

خب ، همانطور که میدانید، این بروکر ها به ایرانیان خدمات ارائه نمیدهند، ما در لیست زیر، بروکر هایی که به ایرانیان خدمت میدهند را لیست کرده ایم

تقویم اقتصادی فارکس: فارکس در چه روز هایی باز است؟

زمان آغاز بکار و سایر رویدادهای مربوط به فارکس را می توان در برخی از وب سایت های خارجی و البته ایرانی براحتی مورد بررسی قرار داد. این اطلاعات شامل مفاهیمی همچون زیر می باشند که باید همواره تریدر فعال در زمینه ی فارکس از آنها آگاه باشد :

 • شاخص ها
 • نرخ تعدیل
 • کنفرانس ها
 • تعطیلات هفتگی
 • گزارشات هفتگی و ماهانه
 • نرخ بیکاری خالص قراردادها
 • و سایر اطلاعات ….

فارکس در ایران

بازار فارکس در کشور ما کاملا فضای متفاوتی را تجربه می کند. در ایران هیچ قانون مدونی برای کنترل و افزایش درآمد وضع نگردیده و البته آن را غیرمجاز معرفی کرده اند. در بسیاری از کشورها روادید گوناگونی برای فعالیت در این بازار صادر شده که از آنها میتوان به روسیه و فنلاند تا گرجستان و آفریقای جنوبی و حتی کنیا اشاره کرد.

فارکس در ایران همانگونه که اشاره شد عملا بدون مجوز است. هیچ مجوزی مبنی بر بازگشایی و فعالیت عامل و کارگزاری در مارکت ایران داده نشده است. علاوه بر تمام این موضوع که هیچ مجوزی صادر نشده است بلکه براساس ماده 49 بازار بورس و اوراق بهادار تهران، این موضوع جرم بوده و جزای کیفری و نقدی از جبس گرفته تا استرداد پول و سود را بهمراه دارد. این موضوع در سال 1390 توسط سازمان بورس اعلام شد و در اعلام دلایل صدور این حکم مواردی از قبیل زیر اعلام شده است:

 • موضوع مهم خروج ارز و نقدینگی های این چنینی از کشور
 • نوسانات بزرگ و احتمال ضرر و سود هنگفت در یک وعده معاملاتی
 • عدم مدیریت سرمایه در صورت نداشتن دانش فنی

بزرگترین معامله گران فارکس

اگر آشنایی نسبی با دنیای سیاست و البته بخش آمریکایی آن داشته باشید، قطعا نام جورج سوروس به گوشتان خورده است. از بزرگترین سرمایه گذاران و سیاست مداران تاریخ که دقیقا از چهارشنبه سیاه بورس آمریکا خود را بالا کشید و از سرمایه گذاری بر روی ارز پوند ثروت هنگفتی به جیب زد. او در مورد موفقیت خود در آن دوره تاریخی این گونه می گوید که من آگاه به اشتباهاتم هستم و به انضباط مالی خیلی مقید می باشم. این دو فاکتور را بعنوان شخصیت اصلی یک تریدر واقعی در نظر بگیرید.

از دیگر بزرگان فارکس میتوان به آقای استنلی دراکنمیلر اشاره کرد. او از رفقای آقای سوروس بوده در آن معامله بزرگ همراه او بوده است و سوروس بعنوان استاد او ایفای نقش نموده است. شهرت این معامله گر نیز بسته به افتتاح صندوق Duquesne Capital است. او از این صندوق بیش از دو میلیارد دلار درآمد داشته است.

نفر بعدی این لیست آقای بیل لیپشوتز است. او از سلاطین ارز دنیاست و فارکس را بعنوان یک بازار روانشناختی معرفی می کند. تاکید او تماما بر روی درست بودن بیست تا سی درصد از پیش بینی های یک تریدر است.

این لیست بدون اندرو کریگر هیچ گاه کامل نخواهد بود. کار او بر روی دلار نیوزلند در سال 1987 سبب سود وحشتناکش شد. او نیز از اسلاف جورج سوروس محسوب می شود.

روش یادگیری فارکس

اهمیت آموزش مفهوم فارکس با تمام جنبه های وسیع آن به طور کامل برای شما مشخص گردیده است. تعدد فاکتورهای موثر بر سود و زیان در فارکس و همچنین محدوده ی بدون سقف و کف آن برای این موضوع اهمیت محافظت از سرمایه را معلوم می کند. پس باید اصولی و با برنامه ریزی گام برداشت.

باید مفاهیم را شناخت و به مراجع درست برای یادگیری مراجعه کرد. تجربه اصولی برای معامله و فعالیت در بازارهای مشابه و موازی نیز از دیگر موارد بسیار موثر در کسب تجربه ی معاملاتی است. در این میان اما کلیدی ترین موضوع در کنار مطالعه کتب آموزشی بزرگان، مراجعه به امین ترین موسسات آموزشی در این زمینه است که باید با مطالعه و تحقیق بدست آید. در این مورد هیچ عجله ای به خود راه ندهید و خوب تحقیق کنید.

بازار فارکس مناسب چه افرادی است ؟

این بازار به خودی خود جزو بازار های بسیار پر نوسان است در نتیجه ریسک بالایی نیز دارد و این ریسک به لطف ضریب اهرم می‌تواند بیشتر هم شود . در نتیجه اگر جزو آن دسته هستید که از ریسک زیاد خوشتان نمی‌آید بهتر است که وارد این بازار نشوید .

همچنین اگر بر روی هیجانات خود کنترل کافی ندارید نباید به سمت این بازار بیایید .

این بازار به هیچ وجه برای افرادی که بر روی هیجانات خود کنترل ندارند مناسب نیست .

حتی این بازار برای افرادی که تا به حال در سایر بازار های مالی فعالیت نکرده اند گزینه مناسبی نیست .

با تمامی چیز هایی که گفته شد باز اگر قصد ورود به این بازار را دارید حتما به نکاتی که در پایین گفته شده توجه کنید .

نکات مهم برای ورود به بازار فارکس

1 – در گذاشتن ضریب اهرم احتیاط کنید

ضریب اهرم بالا می‌تواند در یک چشم به هم زدن همه ی سرمایه تان را از بین ببرد .

2 – حداقل با 500 دلار کار خود را در این بازار شروع کنید

حداقل موجودی برای افتتاح حساب 100 دلار می‌باشد اما اگر با 100 دلار وارد این بازار شوید ممکن است به سرعت کال مارجین (Margin call) شوید .

3 – چند موقعیت مختلف را با هم باز نکنید

اگر تازه کار هستید شدیدا توصیه می‌شود که اقدام به باز کردن چند موقعیت نکنید به خصوص اگر هنوز به مدیریت فری مارجین (Free margin) خود مسلط نشده اید

4 – برای مدتی با حساب های دمو کار کنید

حساب دمو ، به حساب آزمایشی می‌گویند که شما بدون دخیل کردن سرمایه تان می‌توانید بصورت آزمایشی معامله کنید . اگر توانستید در حساب های دمو پس از مدتی سود کنید آن موقع اقدام به باز کردن حساب واقعی کنید .

تحلیل کردن در بازار فارکس

از هر دو نوع تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار فارکس استفاده می‌شود و همچنین اصول روانشناسی بازار برای فعالیت در فارکس می‌تواند مفید واقع شود .

اخبار نیز تاثیر بسیار زیادی بر این بازار دارد . آنگونه که می‌توان فقط با اخبار در این بازار معامله کرد .

در مقاله ای جدا به طور کامل به تحلیل در بازار فارکس خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید